Adresář neziskovek Jak založit spolek 28. 11. 2022
Spolek je samosprávné a dobrovolné sdružení osob vedených společným zájmem. Účelem spolku mohou být vzájemně prospěšné cíle, tedy jen pro členy spolku anebo veřejně prospěšné cíle (pro veřejnost), popřípadě cíle smíšené. Podnikání nebo jiná výdělečná činnost hlavní činností spolku být nemůže, ale lze vyvíjet tzv. vedlejší hospodářskou činnost, pokud její účel spočívá v podpoře hlavní činnosti (cílů spolku) nebo v hospodárném využití spolkového majetku. Zisk plynoucí z činnosti spolku lze pak použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku.
K založení spolku se mohou rozhodnout minimálně tři osoby se stejným zájmem. V první řadě je třeba přijmout stanovy spolku a k tomu může dojít dvěma různými způsoby.
- Schválením stanov spolku zakladateli (§218 – §221 z. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).
- Usnesením ustavující schůze (§222 – §225 z. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).
Sepsání stanov je třeba věnovat velkou pozornost. Můžete se inspirovat stanovami jiných organizací, ale není výhodné je bezmyšlenkovitě přebírat. Stanovy spolku musí obsahovat minimálně tyto údaje v souladu s ustanovením §218 občanského zákoníku:
- název spolku, který musí obsahovat slova „spolek“, „zapsaný spolek“, nebo zkratku „z.s.“
- sídlo spolku (postačí uvést pouze název obce)
- účel spolku
- určení statutárního orgánu a určení, kdo je jeho prvním členem
- práva a povinnosti členů spolku.
Spolek vzniká až zápisem do veřejného spolkového rejstříku rejstříku – v podrobnostech viz ustanovení §226 občanského zákoníku a §26 – §30 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Návrh na zápis podávají buď zakladatelé, nebo osoba určená ustavující schůzí, a to místně odpovídajícímu rejstříkovému soudu, tzn. Krajskému soudu (§75 zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob). Inteligentní formulář pro podání návrhu zápisu najdete na stránkách ministerstva spravedlnosti. Formulář následně vytisknete a společně s přílohami zašlete v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem zakladatelů, nebo osoby pověřené podáním návrhu ustavující schůzí. Návrh lze podat též prostřednictvím datové schránky či elektronicky (opatřený elektronickým podpisem).
Nezbytné přílohy:
- listina dokládající právní důvod užívání prostor, ve kterých je umístěno sídlo spolku (§14 zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob). Touto listinou může být nájemní či podnájemní smlouva pro spolek, případně smlouva o výpůjčce. Také je možné doložit prohlášení vlastníka nemovitosti, ve které jsou prostory umístěny, o tom, že s umístěním sídla spolku souhlasí. Takovéto prohlášení však nesmí být starší 3 měsíce a podpisy na něm musí být úředně ověřeny;
- stanovy s podpisy zakladatelů, nebo zápis z ustavující schůze, který je doplněn listinou přítomných na ustavující schůzi a stanovami, které ustavující schůze přijala. Zvolení představitelé orgánů se uvádějí přímo do stanov, pokud se spolek zakládá shodou zakladatelů na jejich obsahu, nebo se jejich volba zachytí v zápise z ustavující schůze;
- souhlas osob, které mají být zapsány jako členové orgánů spolku, s tímto jejich zápisem, a jejich prohlášení o způsobilosti být členy orgánu podle občanského zákoníku. Souhlas a prohlášení se vyhotovuje společně na jedné listině a podpisy na ní se úředně ověřují (§12 a §13 zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob).
Za zápis spolku do spolkového rejstříku se nehradní žádný soudní poplatek (§11 odst. 1 písm. j) zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích).